Co způsobuje křeče v nohách?
- svalová únava
- zadržování tekutin v těle
- přebytek fosforu
- nedostatek vápníku
Jestliže už cítíte nastupující křeč, poradíme vám, co dělat. Pohyb v křeči bude sice nepříjemný, ale zkrátíte tím bolest ve svalu a druhý den vás bude lýtko bolet o dost méně. Nastupuje křeč, co tedy dělat?
- jemně propněte nohu (kde máte křeč) a natáhněte špičku, poté vystrčte patu
- palce na nohou přitlačte směrem k tělu
- teď je důležité sval lehce promasírovat, pokud se vám do toho z důvodu bolesti nechce, poproste partnera
- uvolnit sval mohou také suché, teplé obklady, případně lehká chůze
Jak tomuto častému problému předcházet?
- dodržujte zásady zdravé životosprávy a pijte hodně vody (omezte limonády s obsahem fosforu, beztak jsou to jen prázdné kalorie, které vám ani děťátku neprospívají)
- hýbejte se: každý den si alespoň malou chvilku zacvičte. Protáhněte nohy, vystrčte paty a zakružte kotníky. A pokud to vaše bříško dovoluje, vyrazte na procházku do přírody
- doplňujte minerály a to především vápník (mák, luštěniny a mořské ryby), hořčík (banány, avokádo a quinoa) a sodík (sůl, olivy a sýr)
- nazujte si vhodnou obuv: chápeme, že pokud jste byla zvyklá chodit do práce na vysokých podpatcích, chcete se cítit stále žensky i v těhotenství. Ale bohužel boty na jehlách a vyšším klínku namáhají lýtkový sval, který má pak větší sklon ke svalovým křečím. Vezměte si raději tenisky nebo jiné boty na opravdu nízkém podpatku
Kdy vyrazit k lékaři
Těhotné ženy jsou více náchylné ke svalovým křečím, ale také k žilní trombóze. Zbystřete pokud: bolest ve svalu přetrvává nebo je lýtko červené či oteklé. V tom případě na nic nečekejte a ihned vyrazte k lékaři.
Přejeme vám pohodové těhotenství. A pokud vás křeče v lýtkách přece jen trápí, pamatujte na to, že je to jen přechodný stav. Těhotenství uteče a už brzy budete mít miminko vedle sebe.