Rozvody elektrické energie v domácnostech a domácí spotřebiče mohou být za jistých okolností velmi nebezpečnými společníky. Jestliže oba elementy spolehlivě fungují a jsou důkladně zabezpečené, o existenci elektrické sítě 230 V (případně 380 V) v podstatě ani nevíme. S elektřinou sdílíme společnou domácnost, platíme za ní účty a očekáváme, že nám bude sloužit ke spokojenosti. Jak to vypadá, když se však vyskytnou problémy a revizní elektrikář elektro revize v Praze nám začne vysvětlovat, co by se mohlo stát?
Přetížený zásuvkový okruh – toto není nic neobvyklého, v některých domácnostech se stává, že lidé zapojí na jednu zásuvku (jeden zásuvkový okruh s jističem) více spotřebičů, a ty jsou pak současně v provozu. Kupříkladu na jednu prodlužovací šňůru připojíte pračku, žehličku, rychlovarnou konvici a kávovar a divíte se, že vám tento nápor neunese jistič. V horším případě však může dojít k přehřívání prodlužovací šňůry a k možnému vzniku požáru.
Obnažená izolace – moderní elektrické spotřebiče a prodlužovací šňůry jsou konstruovány tak, aby zvládly běžnou manipulaci s přívodními kabely. Ty jsou zhotoveny z měděných splétaných vodičů, obalených v plastové izolaci. Může se ovšem stát nepříjemná věc, která šňůru poškodí a izolaci odhalí, např. v situacích, kdy se šňůra nedopatřením přiskřípne pod stolem nohou stolu nebo židlí, někdy je tažená prodlužovačka skřípnuta ve dveřích či pod postelí, někdy je šňůra zalomena do ostrého úhlu a občas ohýbána, takže nevydrží ten mechanický nápor, anebo je šňůra poškozena teplem, když ji z nedbalosti ponecháme v blízkosti tepelného zdroje (topení, sporáku atp.)
Nevhodně rozmístěné zásuvky a vypínače – tyto koncové prvky se musí v rámci elektroinstalace umístit do předepsané vzdálenosti od zdroje vody a stává se, že někteří kutilové si v domácnosti sami svépomocí rozšiřují počet zásuvek a na toto příliš nedbají. Pokud umístíte zásuvku například vedle kuchyňského dřezu, můžete si tím přivodit i smrtelný úraz.