O co jde soukromým podnikatelům, OSVČ a firmám především? To se všeobecně ví, to není žádné tajemství. Jde jim o vydělávání co největšího množství peněz a vytváření natolik velkých zisků, aby se z těchto dalo co nejpohodlněji vyžít.
Je tomu tak, a není na tom nic nelogického a nepochopitelného. Je přece jasné, že si soukromý sektor musí na svou existenci vydělat, že se nemůže spoléhat na žádnou cizí pomoc, že nemá třeba na rozdíl od státních podniků mecenáše jako je stát. Soukromníci nemají to, co si nevydělají, a protože jde o lidi, kteří mají stejné potřeby jako my všichni ostatní, musí si i tito nějak přijít k penězům. A tak se zkrátka ženou především za ziskem.
Jenže je zisk u soukromých podnikatelů vždy zaručený? Měl by být, ale není. Podnikání sice má svůj potenciál a dá se díky němu i pohádkově zbohatnout, jenže na druhou stranu je tu i celá řada rizik, https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/18584/1/BP%2520Vladimir%2520Slonek%2520K11B0185P.pdf která mohou zhatit i ty největší šance. A když se tu něco pokazí, mohou být výnosy z leckteré podnikatelské aktivity minimální, případně dokonce nemusí být žádné. Ano, podnikání může svého provozovatele někdy dokonce zatáhnout i do dluhů. A to i tehdy, když se soukromník snaží, aby k tomu v žádném případě nedošlo.
A co když je peněz zapotřebí, ale nezvládnou se vydělat? Pak se lze někdy spolehnout už jenom na půjčky. A to velice často jenom na nebankovní půjčky, protože banky vyžadují po zájemcích o finanční podpoření takové kvality, jež podnikatelé v těžkých obdobích nemohou nabídnout.
A je tedy stoprocentně dobře, že existuje i podnikatelská hypotéka. Protože díky ní si přijdou na své i ti z podnikatelů, kterým by jinak nikdo pomocnou ruku nepodal. Jakmile má podnikatel aspoň nějaký příjem a nemovitost, kterou by mohl za onu hypotéku ručit, není problém tu uspět a peníze dočasně získat. A to navíc za podmínek, které se mnoha podnikatelům určitě vyplatí.