Existuje hned několik formalit, které se týkají prakticky každého pracovníka a kterými musí projít ihned po svém přijetí do pracovního poměru. Mnohé z nich platí jak pro zaměstnance na plný úvazek, tak i pro brigádníky či pomocné síly.
Jednou z nich je i nastudování a podepsání dokumentace BOZP. Tato zkratka znamená Bezpečnost a Ochrana Zdraví při Práci. Jde o sérii pokynů a nařízení, jak danou pracovní pozici vykonávat co nejbezpečněji. Cílem je samozřejmě omezit počet pracovních úrazů, avšak to rozhodně není to jediný důvod, proč to firmy dělají.
Hlavním cílem je zde zbavit firmu legálních tahanic v případě, že se něco stane. Koneckonců, pokud dojde k pracovnímu úrazu, pracovník může jednoduše žalovat firmu. Pokud ovšem podepíše příslušnou dokumentaci, není už situace ani zdaleka tak jednoduchá.
Potvrzuje totiž, že se seznámil s tím, jak má svou práci vykonávat bezpečně. Pokud se úraz stal ve chvíli, kdy některé z podepsaných pravidel porušil, pak je celá věc považována za jeho vinu a firma je takříkajíc „z obliga“. Zaměstnanec přeci věděl, jaká jsou bezpečnostní pravidla. Za to, že je porušil, nenese zaměstnavatel vinu.
Samozřejmě jsou důležité i pro pracovníky, neboť ti se tak seznámí s bezpečnostními zásadami na svém pracovišti. To pomůže hlavně čerstvým absolventům, kteří o některých věcech nemusí mít ani tušení. Nehledě na to, že každé pracoviště má své specifické zvláštnosti. Je tedy jen pochopitelné, že u některých rizikovějších povolání je nutnost seznámení se s tímto dokumentem dána přímo zákonem. Cílem je zde ochránit zaměstnance, zaměstnavatele a nakonec i majetek firmy, který by mohl být porušením těchto zásad poškozen. Pokud tedy budete při nástupu do nového zaměstnání vyzváni, abyste si BOZP přečetli a podepsali, rozhodně to neberte na lehkou váhu a prostudujte je důkladně. Věřte, že se vám to může v budoucnu hodit.