Jakákoli havárie v domácnosti nás přivádí do situací, které musíme promptně řešit, a mění to zároveň naše plány. Není však havárie jako havárie, kupříkladu prasklou žárovku v lustru vyměníme během pěti minut a nemusíme kvůli tomu panikařit, ovšem unikající voda z vodovodního potrubí, to je něco jiného. Jen si představte, že se právě teď vracíte domů z práce, jste utahaní jako koťata, těšíte se, až si vytáhnete z chladničky svačinu a konečně se rozvalíte na kanapi, jenže namísto svačiny a kanape jen zmateně pobíháte sem a tam, hledáte kontakt na instalatérskou firmu a vrtá vám hlavou, co se mohlo stát, že máte v předsíni mapu na zdi po téměř celé její ploše.
Pokud praskne trubka ve sklepě, která vede mimo omítku, není to nic tragického, protože přesně víme, kde je problém. Tehdy stačí uzavřít vodu a povolat instalatéry. Jenže v případě úniků vody pod omítkou nám v mysli hlodají všetečné otázky: „Kde to mohlo prasknout? Bude nutné oklepat omítku z celé zdi? A jak přesně detekovat místo defektu, když je mokrá celá zeď?“
Mějte na instalatéry připravený kontakt v předstihu
Prasklá voda ve zdi se sice nestává každý den, ale pro tyto případy se vyplatí mít kontakt na instalatéry již zjištěný. Jakmile se něco podobného přihodí, uzavřete hlavní uzávěr vody, ihned povoláte instalatéry k havarijní situaci a v zásadě nic jiného neřešíte. V zásadě je to podobné, jako když máte doma práškový hasicí přístroj – pokud se vám nedopatřením v kuchyni vznítí na pánvi olej a začne hořet záclona, nebo se převrhne svícen se svíčkou a vzplane závěs, hasicí přístroj obvykle na tyto menší požáry zabere.
Instalatéři vyhledají úniky vody spolehlivou metodou
Pokud máte mapu na zdi a neznáte přesné místo havárie, instalatéři jej detekují velmi spolehlivě například pomocí poslechových tyčí Hykron anebo speciálním formovacím plynem. Vy pak nemusíte bourat celou omítku a stačí jen odkrýt pár čtverečních centimetrů zdiva.